Számtalan honlap foglalkozik a búzacsíra és búzafűlé áldásos hatásairól. Rengeteg vitamin van benne, lúgosít és nagyon jó hatással van az emésztésre is. De erről rengeteg információt találhatunk lépten-nyomon.
Az allergiáimnak köszönhetően lassan, de biztosan átállok egy olyan táplálkozásra, ami remélhetőleg egészségesen tartja a szervezetemet. Ennek részeként sok csírát is szeretnék fogyasztani. Ezért vásároltam egy műanyag csíráztató tálat és néhány magot, közöttük bio búzát is.
Először azt gondoltam, hogy nekem a búza csíráztatása biztosan nem fog menni, macerás lesz és különben is, nem kell nekem búzacsíra. De kíváncsiságból kipróbáltam - és láss csodát, mégiscsak sikerült!
Először a bio búzamagokat beáztattam egy napra, néhány óránként cseréltem rajta a vizet. A szemek szépen megduzzadtak. Másnap leöntöttem róla a vizet, még egyszer jól átmostam, majd beletettem a búzát a tiszta csíráztató tálba és vizet öntöttem alá. Lefedve, naptól védve tartottam, úgy, hogy minden nap többször szellőztettem és naponta egyszer cseréltem alóla a vizet. Már 1-2 nap alatt megindult a csírázás, nem kellett hozzá egy hét, hogy friss búzacsírát tudjak enni. Aki búzafűlevet szeretne préselni, az a csírázást követően leveheti a tetőt, hagyja, hogy a napfény hatására elkezdjen termelődni a klorofill. Kb. 15 cm magasságban már vágható.
Legközelebb brokkoli és retekcsírával próbálkozok. :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése